PSYCHOHYGIENA V DOBĚ NEJISTOTY aneb JAK SI POMOCI

06.03.2022

Současná doba přináší nové možnosti ohrožení, nejistoty a strachu. Ještě jsme si pořádně neodpočinuli po pandemii (která navíc neskončila) a už je tady nový celosvětový problém - psychopatický diktátor, který si umanul podrobit si samostatnou suverénní zemi. S tím se pojí otázky typu: Jak to dopadne? Bude chtít Putin jít dál na Západ? Použije nukleární zbraně a zahájí globálně destruktivní třetí světovou válku? Situace je nejistá a těžko předvídatelná. Vzbuzuje v nás mnoho úzkosti a děsu, pokud jsme jako obranný mechanismus nezvolili popírání nebo bagatelizování reality. Každopádně se se situací pojí vysoká míra bezmoci a stresu. 

Proto je potřeba se starat nejenom o zásoby a pomoc Ukrajině, ale také o péči o své duševní zdraví. Dlouhodobý stres je totiž destruktivní. Musíme myslet na svoji vnitřní rovnováhu a péči o sebe a své blízké. Nechci zde probírat situaci, ve které se nacházíme. Nechci hodnotit a ani nabízet strategická řešení. Rád bych nabídl různé přístupy a techniky, které mohou příznivě ovlivnit naše myšlení, emoce a chování.

Ti, kteří si odmítají připustit ty nejhorší scénáře, to mají v něčem jednodušší. Tolik se netrápí a mohou relativně normálně fungovat. Na druhém konci spektra mohou být lidé, kterým se neustále do mysli vnucují katastrofické scénáře - o vlastní záhubě, zničení všeho, co znají a milují, až po zničení celé civilizace. Takoví lidé jsou zaplavení těžkými a velmi nepříjemnými emocemi, které výrazně ovlivňují kvalitu jejich života. Co tedy dělat, abychom se cítili lépe?



  • Omezte sledování médií - zdroje obav pramení hlavně z médií. Neznamená to, že bychom neměli zprávy sledovat vůbec, ale je pro vnitřní klid důležité, abychom sledování omezili.
  • Vymezte si hranice - je normální, že lidé o tématu a pocitech ohrožení potřebují hovořit, aby si ulevili a dostali případnou podporu. Pokud však cítíte, že vaše kapacita přijímat negativní zprávy je již naplněná, poproste dotyčnou osobu, aby s tématem přestala, protože už je to pro vás příliš těžké poslouchat.
  • Svěřte se a vyhledejte podporu - na druhou stranu je důležité své obavy v sobě nepotlačovat. Pokud vám někdo bude ochotný naslouchat (třeba po dohodě), je to určitě úlevné. Naslouchání našim těžkostem a podpora jsou velmi důležitými prvky psychohygieny. Kdo by vás občas mohl vyslechnout? Dobrým řešením je najít si psychologa nebo psychoterapeuta, který vám pomůže vaše trápení zpracovat.
  • Pomáhejte - buďte tu pro druhé. Altruismus nám pomáhá odpoutat se od svých trápení a utápění se v bolu. Zapojení se do pomoci druhým člověka posiluje a konstruktivně mobilizuje. Pomoc může být smysluplná, užitečná a příjemná. Vyslechněte někoho, kdo se trápí. Pomozte Ukrajincům na dálku (např. https://www.stojimezaukrajinou.cz/). Vytvářejte solidaritu. Pomozte třeba i někomu kolem vás v běžných každodenních úkonech (třeba někomu uvařte, pomozte s nákupem, pohlídejte děti, ať si může někam skočit apod.). Forem pomoci je mnoho.
  • Pracujte - práce je jeden z významných způsobů, jak se odreagovat a zapomenout (aspoň na chvilku) na nepříjemnou realitu. Zaměřte se na nějaký úkol, projekt, cíl. Pomáhá to.
  • Dostaňte se do "flow" - najděte si činnost, která vás vtáhne a naprosto oddělí od vnějšího světa. Co vás opravdu baví? Co vás dokáže pohltit? U čeho zapomínáte na čas a prostor? Co vám dělá radost?
  • Dívejte se na komedie a zábavné pořady - pokud je pro vás těžké se sami aktivně dostat mimo děsivé představy a emoce, zkuste se nechat vytrhnout něčím zábavným. Co by vás mohlo rozptýlit a pozitivně přeladit?
  • Pracujte se stresem - napětí v nás má tendenci se hromadit, stejně jako potlačované emoce. Je třeba s nimi pravidelně pracovat. Jeden způsobů je třepání a klepání. Zkuste se vyklepat, jako byste ze sebe chtěli setřást nějakého pavouka. Doporučuji jako vzor OSHO Kundaliny meditaci. Jiným způsobem zbavování stresu je sport, tanec nebo práce s hlasem (zpěv, křik, pazvuky). Pro někoho je vhodná jóga, pro někoho meditace, autogenní trénink, Jacobsonova progresivní svalová relaxace nebo mindfullness, pro jiné jízda na kole či posilování. Ale vyvarujte se alkoholu (ten v důsledku úzkost prohlubuje). Vše naleznete zdarma na internetu (např. Youtube). Mindfullness např. zde a zde.
  • Vyjadřujete emoce - pokud si to můžete situačně dovolit, nebojte se dát průchod svým emocím. Pokud je vám hrozně a chce se vám plakat, nepotlačujte to. Pokud se stydíte před ostatními nebo se bojíte nepřijetí, najděte si osamocené místo a vyjádřete vše, co chce být vyjádřeno. Nebojte se, pláč ještě nikdy nikoho nezabil. Pravděpodobně se vám pak uleví. Ideální je praktikovat "pláč" před spaním, protože vás to uvolní a lépe usnete.
  • Zastavujte katastrofické scénáře - pokud se vaše negativní myšlenky a fantazie nekontrolovatelně rozvíjí a zaplavují vás, musíte je zastavit. Co vám pomáhá zastavit negativní myšlenky? Někdo jednoduše přesune pozornost na nějaký jiný objekt (např. díky mindfullness, díky změně činnosti nebo samomluvě - "teď rozvíjím negativní scénář a vím, že mi to dělá zle, zastavuji to, je to jen v mé hlavě, není to realita apod.). Místo babrání se v katastrofické budoucnosti se zkuste zaměřit třeba na příjemné vzpomínky ze své minulosti - a projevujte vděčnost za to, co jste již zažili.
  • Přijímání nejistoty, pocitů a reality - tato disciplína není jednoduchá, ale pokud ji někdo zvládne, je velmi účinná. Přijímání toho, co nezměním a neovlivním, je stoický přístup. Akceptovat své pocity, špatné vyhlídky a svoji konečnost (smrtelnost) je osvobozující a úlevné. Počáteční snahy o přijetí mohou být neúspěšné a bolestné, ale věřím, že pravidelný (až téměř meditativní) trénink je blahodárný. Zkuste začít s přijímáním svého strachu a úzkosti ("ano, vím, že se bojím, je to v pořádku, že se bojím, jsem tady s tebou, můj strachu, můžeš tady být..." a k tomu se třeba hladit, objímat sám sebe, dopřát si něžnou péči a vstřícnou laskavost). Výborným přístupem je péče o své tzv. "vnitřní dítě".
  • Nebuďte sami - samota je křehká a může podporovat pocity nejistoty. Dobří přátelé a společné aktivity jsou výborným zdrojem rozptýlení a "vkládání" pozitivních zážitků a emocí do své psychiky (péče o zdroje).
  • Plánujte si něco hezkého na každý den - pomáhá, když se můžete těšit na něco brzkého, co není příliš vzdálené a nejisté. Zaměřte pozornost na něco, co vás čeká např. příští den. Koho navštívíte? Co podniknete?
  • Vytvořte si režim dne - pokud nemáte režim dne, neohraničený pobyt může znejišťovat a zúzkostňovat - např. tím, že vaše pozornost a myšlenky bloumají sem a tam, podléháte svým negativním myšlenkám a utápíte se ve strachu a úzkosti. Režim a struktura pomáhají ochránit naši psychiku před zaplavením a chaosem. V dobách nejistoty je potřeba vystavět strukturu více než kdy jindy. Máte režim dne? Nějaké zvyklosti? Plány a úkoly? Jak se říká, vytvořte řád a řád vás podrží.

Pravděpodobně vám nebude stačit spolehnout se jen na 1-2 způsoby zvládání. Jednak v určitou chvíli se bude hodit jeden přístup, jindy zase jiný. Někdy vám může přestat jeden způsob fungovat, a proto ho budete muset nahradit jiným. Stabilita vychází z osvojení a kombinace vícero přístupů. A navíc až po opakované zkušenosti teprve zjistíte, které "taktiky" vám osobně zabírají lépe a které hůře.


Pokud byste si rádi některé přístupy a techniky natrénovali a zároveň lépe sami sobě porozuměli, doporučuji vám objednat si moji online "Duševní akademii". Více info zde: https://www.cesty-seberealizace.cz/dusevni-akademie/